Долар проти ООН


dollar-time-150Схоже, у велич долара остаточно перестали вірити. Якщо до недавнього часу про необхідність створення нової світової резервної валюти говорили в основному на рівні окремих держав, то вчора невтішні для американських “зелених” висновки були зроблені на найвищому міжнародному рівні – в стінах ООН.

Як пише “Російська газета”, вперше про те, що сольній програмі долара як головній і фактично єдиній валюті наднаціонального рівня приходить кінець, серйозно заговорили в листопаді минулого року на першому саміті “великої двадцятки” у Вашингтоні. Ясна річ, що ініціатором цієї украй важливої для всієї світової фінансової системи розмови були не Штати. Першими скрипками цього разу виявилися Росія і Китай.

У Вашингтоні Президент РФ Дмитро Медведев говорив про необхідність створення нових глобальних колективних структур, про множинність резервних валют як чинника забезпечення стабільності, і навіть про ідею створення міжнародної комісії з фінансових гуру. Китайська делегація з ним була практично повністю згодна. А ось інші учасники саміту, вочевидь, вирішили взяти паузу, але в цілому не заперечували проти російських пропозицій. Немає сумнівів, що вони вирішили постежити за ситуацією з боку і з’ясувати: “пацієнт” швидше живий або все ж лише б’ється в агонії?

Потім в квітні в Лондоні відбувся другий саміт “двадцятки”. І знову жодних колективних рішень щодо долара. Але скоро узята пауза явно закінчилася. На 24 і 25 вересня в американському Пітсбурзі запланований третій саміт, на якому, вочевидь, серйозна розмова про долю світової резервної валюти буде продовжена. І не виключено, що цього разу якісь рішення все ж будуть прийняті. Або хоч би з’являться орієнтири подальшої еволюції валютного ринку.

На користь такого припущення говорить обнародувана вчора доповідь Конференції ООН по торгівлі і розвитку. У цьому офіційному документі міститься радикальний висновок про те, що валютна система, що склалася в світі, неефективна, гальмує розвиток світової економіки і є однією з основних причин фінансової і економічної кризи. Крім того, експерти ООН підкреслюють, що роль долара як світової резервної валюти має бути переглянута.

Обнародувана доповідь стала першим випадком, коли до аналогічних вкрай критичних висновків і рекомендацій щодо долара прийшов багатонаціональний інститут. І сталося це якраз напередодні саміту в Пітсбурзі. При цьому ООНІВСЬКІ експерти не лише констатують факт, але і фактично пропонують свою програму по створенню нової системи, схожої з Бреттон-Вудськими угодами (саме вони вивели долар в світові валютні лідери), яка б регулювала змінні курси і яка б зобов’язала центробанки проводити інтервенції для підтримки або ослабіння своїх валют. Ось лише долару в новій системі відведена куди скромніша роль.

Немає сумнівів, що автори ООНІВСЬКОЇ доповіді з багатьох країн світу розробляли свої пропозиції, спираючись не лише на власний досвід, але і враховуючи інтереси і переваги національних урядів і центробанков. Іншими словами, під егідою ООН була обговорена і сформована компромісна позиція, яку на саміті “двадцятки” просто не зможуть проігнорувати.

Один з авторів доповіді Детлеф Котте стверджує: “Заміна долара штучною валютою могла б вирішити ряд проблем, пов’язаних з дисбалансами в міжнародній торгівлі і державним боргом”. При цьому Котте підкреслює, що необхідно вибудовувати систему регулювання змінних курсів: “Країни повинні тримати стабільними реальні (з поправкою на інфляцію) змінні курси. Центробанки повинні будуть проводити інтервенції, направлені на стабілізацію курсів валют. Якщо вони не захочуть це робити, їх повинен мати можливість змушувати до цього наднаціональний інститут, такий, наприклад, як Міжнародний валютний фонд”. Залишилося лише з’ясувати, чи погодяться лідери “двадцятки” з висноком ООНІВСЬКИХ експертів про те, що вони дійсно винні світовій фінансовій системі?

Share 'Долар проти ООН' on Facebook Share 'Долар проти ООН' on LinkedIn Share 'Долар проти ООН' on LiveJournal Share 'Долар проти ООН' on Twitter Share 'Долар проти ООН' on vk.com Share 'Долар проти ООН' on Yandex


Відпишіться: